Döbbenetes számok a könyvkiadás területén
Döbbenetes számok kerülnek napvilágra a könyvkiadók forgalmáról és nyereségéről a könyvpiac működésével kapcsolatban. Miközben egyre több író és szerző küzd a fennmaradásért, addig a könyvkiadó cégek milliárdos forgalmat bonyolítanak évről-évre, és emellett százmilliós nyereséget könyvelnek el.
Ma Magyarországon néhány ezerre tehető azon szerzőknek a száma, akik írásból élnek. Pontosabban csak élnének. Ez csak egy dolog, ám az is hozzátartozik, hogy a kultúra, a népművelés, a hagyományőrzés az ő feladatuk, ám ez a hivatás ebben a formában nem biztosítja a szerzőknek a hosszú távú túlélést.
A járvány alatti évek egy kicsit felpörgették az eseményeket, hisz több idő jut az írásra, és az olvasásra is. Nézzük ki miből él. Egy hét évvel ezelőtti adat szerint, ma Magyarországon, a tankönyvek nélkül átlagosan 9200 könyv jelenik meg évente, összesen 16,8 milliós példányszámmal, és átlagosan 1835 darabos példányban. Így jogosan feltételezhetnénk, hogy egy szerző, az átlagosan eladott könyvek példányszáma alapján, évente 5,5 millió forintot keres, de ez nem így van. A valóságban ez egy kicsit másképp működik, hála a könyvkiadók részvételének. Az egy szerzőre kiszámolt bevétel nagy része a kiadónál marad, és ami annak a bevételét képezi, a szerző szinte csak jutalékot kap az általa írt mű eladásai alapján, így a fent említett összeg csak töredéke annak, ami valóban a szerzőt illetné meg. A valóságban ez csak arra elég, hogy a kiadásra szánt könyv nyomdai költségeit fedezze, ám sokszor még arra sem elég.
Úgy tűnik hogy az átlag népesség belenyugodott ebbe a helyzetbe, elfogadják olyannak, amilyen. Ám az a tény, hogy valami nincs rendben a magyar könyvkiadással, mindenképpen elgondolkodtató, és változást igényel.