Könyvek

Helyzetelemzés szerzők és a könyvkiadás

Helyzetelemzés szerzők és a könyvkiadás

A mai magyar irodalmi élet lényegében 2 részből áll. Vannak a sikeres írok, (nem sokan) és vannak azok, akik ugyan írnak, de a művek megjelenésével problémák vannak, vagy inkább nevezzük nehézségnek. Az előbbiek kényelmesen megélnek a kiadásokból, az utóbbiak pedig épp csak vegetálnak, hisz ebből nem tudnak megélni. Azok a szerzők, akik népszerűek, akik már évek, vagy évtizedek óta jelentetnek meg könyveket, és akik sikeresek, velük kapcsolatban nincs mit írni, ők már befutottak,

De mi van azokkal akik még nem futottak be, kevésbé ismertek?

Ma Magyarországon a statisztikák szerint, havi átlagban 1200 könyvet adnak ki. Ez jó, ám nem kielégítő azoknak, akik hivatás szerűen akarnak íróvá válni. Nézzük meg mi a gyakorlat ezen a területen, konkrétan a könyvkiadás terén. Amikor egy könyv megjelenik, akkor a kiadó, és a könyvesbolt, lényegében biztos bevételt könyvelhet el, hisz az emberek olvasnak, és megveszik a könyveket. De mi van az írókkal? Aki megírt egy könyvet, annak egy sor költsége van, mire a könyv megjelenhet a boltokban, ráadásul a kiadói hálózat, nagyjából a felét zsebre is vágja ennek a bevételnek. Ennek okanént a könyvesboltok nem is igazán törekednek arra, hogy egyes könyveket, vagy akár az üzletet népszerűsítsék, így a forgalom is megmarad olyannak, amilyen.

Mit tehet az az író, aki ennél többet akar elérni?

A leginkább kézenfekvő megoldás, (lévén hogy nincs más opció) kiadni a könyvet magán úton. Sokan élnek is a lehetőséggel, ám ez a nehezebb módja a terjesztésnek, hiszen az eladásról is az írónak kell gondoskodni. Mit lehet tenni ezzel kapcsolatban? Például a facebookon író-olvasó csoportokban lehet népszerűsíteni a könyvet, esetleg részletekben feltenni olyan oldalakra, aminek a tematikája ezt lehetővé teszi, (pl. wattpad) így a kíváncsi érdeklődők hozzáférnek, és ha tetszik nekik a mű, esetleg meg is veszik.

A másik járható út a terjesztésre, egy saját weboldal, ami bemutatja a könyvet, az írót, és még a könyvet is meg lehet venni ott helyben. Ez lehet a legjobb mód, ám ez drága, alaphangon is százezres nagyságrendű költség egy ilyen oldal létrehozása. Ha mégis felépül egy ilyen oldal, akkor erre lehet hirdetéseket fizetni, ami a forgalmat növeli, és ami így az eladásokra is hatással van. Összességében ez a mód is kétséges, hiszen a plusz költség miatt, a bevétel egy részét elviszi a weboldal, és annak a működésben tartása, valamint a hirdetés költségei, így nem biztos hogy jobban jársz, mint egy kiadóval.

Ez a jelenlegi helyzet, az elmúlt évtizedek során szinte alig változott, kivéve hogy a könyvek ára egyre magasabb, ami miatt kevesebb is fogy belőle.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük